Cosmogirl

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Genc kizların yeni adresi!

sorunları çöz!

xxSüSlü_-_KoKoŞxx
    xxSüSlü_-_KoKoŞxx
    Süper Moderatör
    Süper Moderatör

Nerden : Harikalar Diyarında Prenses Oldum İkizimDe Bir Prenses vede Oralara Dönmeyi Düşünmüyorum......

sorunları çöz! Empty sorunları çöz!

Mesaj tarafından xxSüSlü_-_KoKoŞxx Cuma Ağus. 27, 2010 10:57 am

Sorun: Aranız bozuldu
    Arkadaşlarınla muhabbete daldın ve bu yüzden eve biraz geciktin:( Çok geç olmadan eve döneceğine söz vermiştin, ama sözünde durmadın. Üstüne bir de “Herkes hala dışarıda”, “Neden bu kadar katısınız” gibi şeyler söyleyince sizinkilerle aranız iyice bozuldu. Peki, şimdi ne yapacaksın? Aslında en dikkatli olman gereken anlar, olayın ilk yaşandığı dakikalar. Çünkü bundan sonrasının nasıl devam edeceği o an itibariyle belli olacak. Ağzından çıkacak bir söz tansiyonu yükseltebilir ya da olduğu yerde kalmasını sağlayabilir. Bu yüzden itiraz etmemeye ve ısıyı daha fazla yükseltmemeye çalış. Bunu başaramaz ve ortamın sıcaktan cayır cayır yanmasına sebep olursan da hemen doğru klima ayarını seç!
    Ne yapacaksın: Turbo soğutma modunu devreye sok
    Madem ortam iyice kızıştı bu sıcak hava dalgasına bir an önce müdahale etmen gerek. Yoksa hepiniz sıcaktan kavrulabilirsiniz! Cezalar, kırıcı sözler birbirini kovalar ve hiçbir sonuca da varamazsınız. Bu durumda yapman gereken, sakinliğini korumak ve mantıklı açıklamalar yapmak. “Erken gelecektim, ama trafik vardı”, “Yemek yediğimiz için hemen kalkamadım”, “Eve yalnız dönmedim, beni arkadaşlarım bıraktı” gibi açıklamalar işe yarayacaktır. Dikkat etmen gereken bir diğer nokta da, onları dinlemek ve sana kızdıkları “asıl” şeyin ne olduğunu keşfetmek.

Sorun: Çok para harcadın
    Yine aileni dinlemedin ve yaptın yapacağını! Arkadaşlarınla çıktığın alışverişte beğendiğin her şeyi aldın. “Taksit yaptırdım” diyerek olayı önemsememeye çalıştın, ama onları bir türlü ikna edemedin. Evet, sorun şu ki çok fazla alışveriş yapıp çok para harcıyorsun. Ve sen bunu hep yapıyorsun:) Ailen de haklı olarak bu işe bir son vermeni istiyor. O zaman sıra neye geldi? Tabii ki klimayı ekonomik modda çalıştırmaya!
    Ne yapacaksın: Ekonomik takıl
    Klimayı biraz olsun ekonomik modda çalıştırmaya ne dersin? Bu modun özelliği durmak değil elbette, çalışmak, fakat cebi yakmayacak bir şekilde. Yine çık, gez, dolaş, alışverişini yap. Ama birazcık daha tasarruflu ol. Örneğin outletlere takıl ya da indirim zamanlarını bekle. Hatta arada bir pazarları dolaş.

Sorun: Çok fazla tartışıyorsunuz
    Evde çoğu zaman bir huzursuzluk söz konusu:( Annen her söylediğine karşı çıkıyor, tabii sen de ondan aşağı kalmıyorsun! “Odanı niye toplamadın?”, “Dolabın kapakları neden açık?”, “Hep bilgisayar başında mı oturacaksın?” gibi soruları bitmek bilmiyor. Sen de bu sorularla karşılaştığında kendini tutamıyor, mutlaka ters bir cevap veriyorsun… Ve bu senaryo her gün tekrarlanıyor!
    Ne yapacaksın: Sessiz moda geç
    Bir süre sessiz modda takılırsan bu sıkıntıyı kolayca atlatabilirsin! Hep tartışma, hep itiraz nereye kadar? Biraz olsun karşılığını vermeden sadece dinlemeyi dene. Yine yaptığın/yapmadığın şeyler için sana kızmaya mı başladı? Bu sefer onunla tartışma içine girmek yerine sessizce istediğini yap bakalım. Bu halinle dikkatini çekeceğinden emin olabilirsin. Sen suskunluğunu korudukça annen de “acaba üzerine çok fazla mı gidiyorum” diye düşünmeye başlayacaktır.

Sorun: Isı dengeniz bozuldu
    Evde tuhaf bir durum söz konusu! Bazen çok iyi oluyor birlikte gülüyor eğleniyorsunuz, bazen de yok yere fırtınalar kopuyor. Aile içinde anlam veremediğin bir dengesizlik var ve bu seni şaşırtıyor. Onlara ne zaman, nasıl davranman gerektiğini kestiremiyor ve bu durumdan bir an önce kurtulmak istiyorsun!
    Ne yapacaksın: Göstergeyi tamir et
    Galiba annenin ya da babanın sıcaklık göstergesi bozulmuş! O yüzden o an sana karşı neler hissettiklerini anlayamıyorsun. Belki işleriyle ilgili bir sıkıntıları var bu yüzden gerginler, belki de gerçekten sana kızgınlar! Bu durumda senin yapman gereken gösterge ayarlarını tamir etmek ve onların gerçek ısılarını görmek! Bunun en iyi yolu da onlarla açıkça konuşmak. Kahveleri yapıp karşılarına dikilebilir; endişelerini, kafandaki soru işaretlerini onlarla paylaşabilirsin. Evdeki ortamın seni mutsuz ettiğini onlara anlatırsan, birlikte olayı kökünden çözecek bir yol bulabilirsiniz.

Sorun: Tıkanma noktasına geldiniz
    Uzun zamandır ailece birbirinizden o kadar koptunuz ki:( Sen arkadaşlarının ve sevgilinin derdinde, baban iş güç peşinde, annen ev işlerine dalmış… Çoğu zaman yemekleri aynı anda, aynı sofrada yeme fırsatı bile bulamıyorsunuz. İşleri yoğun olan belki sadece baban, belki de sadece sensin. Onlarla en son ne zaman oturup televizyon izledin ya da gezmeye gittin? Eğer onlardan kopuksan bu durum mutlaka sizinkilerin de canlarını sıkıyordur. Hatta bunu sık sık dile getiriyor da olabilirler, ama böyle bir durumda sadece konuşmak işe yaramaz! Bu yüzden hemen harekete geçmeli ve hayatınıza biraz renk katmalısın!
    Ne yapacaksın: Filtreleri temizle
    Acilen filtreleri temizlemen ve evdeki havayı yenilemen gerek. Bunun için de yeni atılımlar yapman, hatta belki biraz da değişmen şart. Neler mi yapabilirsin? Evde olduğun zamanlarda annene mutlaka yardım tekliflerinde bulun. Sofrayı kurup kaldırmaya yardım edebilir, yemek yaparken sebzeleri doğrayabilirsin. Babana işten geldiğinde hal hatır sorup, beraber kahve içmeyi önerebilirsin. Kimsenin işinin olmadığı bir pazar günü sinemaya gitmeyi, piknik yapmayı, hatta bowling oynamayı teklif edebilirsin. Birlikte aile albümlerinizi gözden geçirmek de size iyi gelebilir. Eski anılarınızı hatırlamalarınızı sağladığında aranızdaki tıkanıklık yavaş yavaş açılmaya başlayacaktır.

Sorun: Klima bozuldu
    Her ayarı denedin, ama klima bir türlü işe yaramadı. Ne yaparsan yap hiçbir mod evdeki ortamı istediğin ısıya getiremedi! Belki klima bozuldu, belki de evdeki problemler senin altından kalkamayacağın kadar büyük!
    Ne yapacaksın: Teknik destek iste
    Bu durumda yapman gereken, yetkili bir servisten destek çağırmak:) Bu destekçi ablan, ağabeyin, teyzen, halan gibi aileden biri de olabilir, kendine yakın hissettiğin bir büyüğün de. Sorunlarını onlarla paylaş ve önerilerini al. Onlar olaylara farklı bir açıdan bakmanı sağlayabilir. Belki de ortamın ısısını bozan senin hiç tahmin etmediğin başka bir şeydir!

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 7:07 am